Künefe Tatlısı | Künefe Tatlısı nasıl yapılır, en güzel künefe tarifi

NEFİS SOFRAM yemek tarifleri
"En nefis sofra sizinkisi olacak"

    

 

Sosyal Medyada Paylaş !

Künefe Tarifi (evde künefe nasıl hazırlanır?)

Malzemeler:


- 200 gr tel kadayıf
- 150 gr tuzsuz künefe peyniri veya dil peyniri
- 2 yemek kaşığı tereyağı

Şerbeti için;

- 1,5 su bardağı su
- 1,5 su bardağı toz şeker
- 1 çay kaşığı limon suyu

- Üzeri için;
- Maraş dondurma (isteğe bağlı)

ve

-iki adet künefe tabağı

Künefe Tarifi (evde künefe nasıl hazırlanır?)

Hazırlanışı:

İlk olarak künefenin şerbeti hazırlanır. Şerbet için, su ve şeker bir tencereye koyarak kaynatalım. Şerbetin dibine tutmaması için ara ara karıştırınız. Şerbet kaynamaya başlayınca 4-5 damla limon sıkalım ki şekerin kesilmesini önlesin. Kaynamaya başladıktan sonra 10-15 dakika kadar daha kaynatılır.

Ben şerbeti sıcak dökenlerdenim.Kimi soğumaya bırakıyor. Bence sıcak daha güzel.Şerbeti kaynamaya bıraktıktan sonra diğer yandan künefemizi hazırlayalım.

Kadayıfımızı elle küçük küçük bölerek ayıralım.

Yumşaması için dışarda beklettiğimiz tereyağını her iki künefe tabağımızın her tarafına sürelim.Künefe tabağımızın diğerini künefemizi çevirmede kullanacağız. Tabağımızın birine kadayıfımızı bir tabaka seriyoruz. Arasında boşluk kalmayacak şekilde, diğer tabağın altı ile veya elinizle bastırınız.

Üzerine dilimlediğimiz peyniri koyalım. Üzerine 1 tabaka daha kadayıf serelim. Yine diğer tabağın altı veya elinizle üzerine bastırın. Arasında boşluk kalmasın.

Kısık ateşte çevirerek pişirelim. Dikkat edin eliniz yanmasın.Bez yardımıyla çevirin.

Kısık ateşte ocağın üzerinde tabak çevrilerek pişirilir.

Ara ara ocaktan bıçakla altının piştiğini kontrol edin. Piştikten sonra yağladığımız diğer künefe tabağını üzerine koyarak çeviriniz. Şimdi diğer tarafını da aynı şekilde çevirerek pişirelim.

Piştikten sonra künefemizi soğutmadan dilimleyerek sıcak şerbetimizi üzerine dökelim. İsteğinize göre istediğiniz kadar dökebilirsiniz. Sıcak sıcak nefis künefe tatlımızı yiyiniz...Üzerine Maraş dondurması da koyabilirsiniz

Afiyet Şifa Olsun....:)

 

Ekleyen Yazar
Eshabil Yiğit

 

Yorumlar yükleniyor...