Pirinç pilavı | pirinç pilavı nasıl yapılır,pirinç pilavı resimli tarifi, pirinç pilavı yapılışı, pirinçpilavı tarifi, pirinçpilavı, [Nefissofram.com]

NEFİS SOFRAM yemek tarifleri
"En nefis sofra sizinkisi olacak"

    

 

Sosyal Medyada Paylaş !

Pirinç Pilavı Tarifi

Malzemeler:


- 2 su bardağı baldo pirinç

- 2 yemek kaşığı tereyağı

- 3 su bardağı tavuk suyu ya da su (sıcak)

- Tuz

Hazırlanışı:

Mutfağımızın olmazsa olmazı, hemen hemen her evde pişen pirinç pilavı nasıl yapılır? İyi bir pirinç pilavı yapımı mutfakta ustalığı belgeler niteliktedir. Şimdi sizlerle birlikte en güzel pirinç pilavı nasıl yapılır görelim.

Benim pilav ölçüm her zaman 1 su bardağı pirince, 1,5 su bardağı su ya da tavuk suyudur (pirincin cinsine göre bazen bu ölçü 1 su bardağı pirince,2 su bardağı su da olabilir).(Ayrıca ben pilavıma tavuk veya et bulyon katmaktan çok keyif alıyorum).

Pirinci bol su ile yıkayın.Suyunu süzün. Kalın tabanlı, geniş bir pilav tenceresinde tereyağını kızdırın.Dikkat edin tereyağını yakmayın. İçine süzülmüş pirinçle birlikte bir tutam tuz atın. Kısık ateşte, pirinç taneleri şeffaflaşıncaya kadar 1-2 dakika, tahta kaşıkla karıştırarak kavurun. Pirincin üzerine sıcak tavuk suyunu (veya suyu) boşaltın.Tavuk bulyon kullanmak isterseniz tavuk bulyonu ufalayarak katabilirsiniz. Tencerenin kapağını kapatın.Orta-harlı ateşte bir taşım kaynatın. Hemen ateşin altını kısın. Pilav suyunu çekip üzeri göz göz olduğunda ateşten alın. Pirinç suyunu çektiğinde altı ince ince çıtırdamaya başlar; pilavın piştiğini bu sesten veya tencerenin kenarından bir kaşık yardımıyla suyunun çektiğin anlayabilirsiniz. tencereyi ocaktan alarak, tabanı daha soğuk bir yere, (mutfak mermeri olabilir) bırakınız.Kapağın altına kağıt havlu koyarak 15-20 dakika demlenmeye bırakın. Pirinç pilavını tahta bir kaşıkla dıştan içe doğru dikkatlice karıştırın. Sıcak servis yapın.

Afiyet Şifa Olsun....:)

 

Ekleyen Yazar
 

 

Yorumlar yükleniyor...